Adaptér pro programování SMD mikrokontrolérů

Pokud si stavíte některý z funkčních dekodéru popsaných na těchto stránkách, můžete narazit na problém, jak nejlépe připojit mikrokontrolér k programátoru. Samozřejmě tuto redukci lze použít i pro jiné typy obvodů než jen pro mikrokontroléry PIC, které jsou v dekodérech použity. Z toho důvodu se vám pokusím popsat redukci, která je přímo ideálním řešením pro programování nezapájených SMD obvodů.

Jako první postup jsem v návodech na stavbu dekodérů popisoval použití kleští naopak už na zapájené obvody, ale toto řešení je vhodné spíše pro případy přeprogramování například na novou verzi FW. Na obrázku můžete vidět redukci, kterou lze použít na obvody od 6 do 16 pinů s šířkou pouzdra 150mil (pozor mil nejsou milimetry!!). Pro pouzdra 300mil je potřeba pořídit redukci s touto šířkou, protože nejsou mezi sebou použitelné.

SOIC 8 až 16 na DIP, 150mil

Redukce je ukončena klasickou pinovou lištou, na kterou přivedete pomocí propojí jednotlivé výstupy z programátoru. Programovaný obvod se vloží do redukce, stlačením černého rámu redukce. Po vložení a uvolnění boků se kontakty pevně zaháknou za vývody pouzdra obvodu. Kontakt je vždy zaručen. 
Tyto redukce se u nás bohužel prodávají v ceně kolem 1000Kč, což je pro běžného bastlíře nepoužitelné, ale díky e-Bay není problém bez nutnosti přihazování a čekání pořídit do 200Kč včetně poštovného. Kdo chce ještě více šetřit, může zkusit přihazovat v otevřených aukcí, ale myslím, že to nemá cenu.  

Při hledání použijte slova jako “SOP16 to DIP” , “SOIC16 to DIP”, “adapter”. Příklad zde. Doporučuji si pak nechat výsledek hledání seřadit podle ceny s poštovným. A nezapomeňte se ujistit, že volíte požadovanou šířku ( pro PIC12Fxxx a PIC16F683, 630 je to 150 mil).

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________