Magické Neopixel houbičky – noční lampička

Blíží se Vánoce a tak jsem se rozhodl postavit netradiční dárek. Na www.thingiverse.com jsem našel inspiraci v podobě noční barevné lampičky. 3D návrh vypadal dobře, ale o elektronice jsem měl jiné představy. Prvním požadavkem byla možnost změny barevného tónu a především automatické vypnutí po nějakém čase. Za základ jsem zvolil LilyPad Arduino USB – ATmega32U4 Board, který jsem kdysi vyhrál v nějaké soutěži. Tato deska podporuje běh na Lithium akumulátor  3.7V. Deska obsahuje obvod nabíjení a vše je napájeno z micro USB konektoru.  Deska je navržena i s ohledem na spotřebu, právě to umožňuje provoz z akumulátoru. Komu bude stačit provoz jen z externího zdroje, může použít klidně Arduino Nano nebo Arduino Micro

Lampička umožňuje nastavit následující módy :

  • pomalé náhodné přechody všech barev
  • pomalé náhodné přechody barev s vynecháním červené, modré nebo zelené
  • pomalé náhodné přechody barev se zabarvením do červené, modré nebo zelené
  • svit bílé barvy, mód lampičky
  • nastavení svitu v šesti úrovních odděleně nastavitelné pro barevnou nebo bílou lampičku
  • vše ukládáno do EEPROM
  • automatické vypnutí po 2hod provozu a přechod do IDLE modu.

Samotné ovládání je pak popsáno v tomto videu , zapněte si titulky, jednotlivé kroky jsou tam komentovány:

Ovládání je pomocí dvou tlačítek, jedno primárně pro ovládání módů a druhé pro ovládání jasu. Jde o klasická tlačítka s delším hmatníkem. Nebo lze pořídit set tlačítek pro další bastlení. Místo tříbarevných LED v původním návodu je použito adresních LED WS2812B v počtu 6ks. To umožňuje  více si pohrát a vymyslet si vlastní provedení. Zde je zjednodušené schéma obou provedení, měl by ho být schopen zvládnout i začátečník. Ve schématu jsou nakresleny jen 3 LEDy pro zjednodušení kreslení, ale je potřeba zapojit 6ks.

Zapojení s akumulátorem

Zapojení s akumulátorem

Verze bez akumulátoru

Verze bez akumulátoru

Při měření celkového odběru v režimu spánku jsem zjistil, že samotné LEDky si ve vypnutém stavu vezmou po 1mA, to u 6 kusů dá dost nepříjemnou spotřebu pro režim spánku. Je tedy nutné je v takovém případě odpojovat MOS tranzistorem na napájecím vstupu. A protože LilyPad USB běží na 3,3V, je třeba zvolit takový typ, který má překlápecí spínací napětí GS kolem 2V. Najít vhodný s kanálem P a ideálně v pouzdru TO-92 a za rozumnou cenu, není už tak jednoduché. Volba padla na TP0606N3-G. Po této úpravě je snížil odběr ve stavu IDLE na úroveň 100-vek uA. Paralelně k napájecím pinům LED jsem připojil kondenzátor 200u/6.3V , který pomáhá vyrovnávat napětí. Akumulátor je možné volit třeba ze starého mobilu a nebo použít něco opět od soudruhů s napětím 3.7V a kapacitou alespoň 1000mAh.

NeopixelH_rozpracovane2 NeopixelH_rozpracovane

Na obrázku jsou vidět osazené LEDky WS2812B , na které jsou napájeny vodiče a perfektně sednou do noh houbiček. Zakápl jsem gelovým lepidlem a kablíky spojil uvnitř kmene, kde je dostatek místa. Celé to napájím a nabíjím nabíječkou od starého telefonu. Doporučuji nekupovat až podezřele levné, především v případě trvalého napájení. Mohu doporučit tento typ BlitzWolf BW-S9, který už delší dobu používám, pro napájení fotorámečku, kde původní zdroj odešel.
Původně jsem chtěl do kmene udělat otvor přímo pro micro USB konektor, ale tvarově to moc nevycházelo, tak jsem nakonec použil prodlužovací kabel micro USB male/famale. Kablík jsem pak přiletoval přímo na zadní stranu konektoru na Arduino boardu. Pokud zvolíte variantu bez akumulátoru doporučuji zatížit nalepením rybářských olůvek.

Výsledek snažení.

Výsledek snažení.

Rozsvícené houbičky

Rozsvícené houbičky

Zde máte program, ve kterém jsou uvedeny odkazy na použité knihovny. Většina je dostupná přímo ve správci knihoven v Arduino IDE:

————————————————————————————————————————————————-
Soubory ke stažení:

Neopixel_houbicky
Titul : Neopixel_houbicky
Název souboru : Neopixel_houbicky.ino (26 kB)
EEPROMAnything
Titul : EEPROMAnything
Název souboru : EEPROMAnything.h (515 B)

————————————————————————————————————————————————-

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________