Jaký mini počítač použít k řízení DCC kolejiště?

K tomuto článku mě vedl fakt, rozpoutané debaty na jednom nejmenovaném fóru o modelové železnici. Spousta lidí si nějak neuvědomila možnosti mini PC a k čemu to slouží. Pokusím se popsat, k čemu se dají použít ty se systémem Android a ty s Windows. Začneme se systémem Android. Pokud někdo u svého kolejiště tráví volný čas, tak se čas od času stane, že si chce čekání na schnutí čí jiné nezáživné, ale nevyhnutelné postupy ukrátit sledováním TV nebo puštěním nějaké zábavy na pozadí. Já k tomu používám právě miniaturní počítač se systémem Android. Výhodou je cena, malá velikost, zanedbatelná spotřeba (v porovnání s PC) a použití u takřka jakékoliv LCD televize. Vlastně si tím rozšíříte možnosti obyčejné LCD TV na verzi “smart” a zde opravdu se nebojím označit smart, což bych si u většiny originálních Smart TV rozhodně netroufl. A jak jsem zjistil, nebyl jsem jediný, kdo si svojí starou TV u kolejiště takto vylepšil.

 

Strana článku  …  1/2
————————————————————————————————

Ani jsem to ovládání na tom nepotřeboval, ale používal jsem to jen na testy, na samotné ježdění mi mnohem více vyhovoval klasický tablet. Ale pro někoho tu může být zajímavé řešení, které je levnější než nákup tabletu. Pokud si říkáte, jak taková věc vypadá, jde jen o krabičku, která obsahuje různé množství výstupů (ethernet, USB, HDMI, SPDIF …).

Tyto TV boxy, si můžete představit jako smartphone, tablet bez zobrazovací jednotky, tu vám v tomto případě bude zastupovat váš připojený televizor (monitor). Co tedy umožňuje váš tablet, to samé teď bude umět i váš starý televizor.  Proč je v názvu TV, když to nemá tuner? Vysvětlení je jednoduché, tyto zařízení mají umožnit klasické TV přijímat IPTV (televizní program šířený po internetu). Pokud tedy váš poskytovatel internetu nabízí službu IPTV, tak s největší pravděpodobností má i aplikaci pro Android, kterou pak budete používat v tomto boxu a nemusíte pořizovat další IPTV settopbox. Nebo přehrávat videa z Youtube, nebo různých online půjčoven atd.
Výběr je opravdu obrovský, stačí se podívat například opět na www.banggood.com do sekce TV Box. Ceny modelů jsou už pod 30 dolary, ale ne vždy je rozumné, kupovat to nejlevnější. Osobně mohu doporučit výrobky od MX.
Co se týká parametrů, doporučuji následující minimum: Android v5.1, RAM 1GB, Quadcore, LAN. V době psaní článku, byl zajímavým modelem v akci například tento za 38 dolarů. Pokud se rozhodnete nějaký pořídit, doporučuji se občas podívat do sekce označené Flash Deals.
Většina boxu obsahuje základní ovladač, ten ale pro složitější ovládání vhodný není, opravdu se dá použít tak na přehrání filmu. Je dobré si dokoupit něco s větší ergonomii.

Technologii gyroskopického ovladače často označují jako Air Mouse, funguje to tak, jak pohybujete rukou s ovladačem v prostoru, tak se vám pohybuje šipka na obrazovce. Osobně ale mám nejradši klasickou bezdrátovou myš. Samozřejmě pokud budete chtít, můžete připojit klasickou klávesnici i myš.

Následující obrázek by měl ukazovat asi nejběžnější možnost začínajícího modeláře v DCC. Což je sestava se start setu – Roco Booster (kostka), Multimouse nebo Lokmaouse. K těmto dvěma komponentám je třeba vyrobit doplněk, který vám umožní připojit set do počítačové sítě, čímž zajistíte propojení s TV Boxem. Tento doplněk se dá použít i k jakékoliv centrále, která má rozhraní XpressNet (H-Centrála, Nano-X a spousta dalších domácích výrobků). Stavbu potřebného doplňku jsem popsal v tomto článku. Novější start sety už jsou dnes vybavovány centrálou z21, která už toto rozhraní má a není třeba doplněk vyrábět.

z21_shield_plan

Do boxu nainstalujeme některou z následujících aplikací, odkazy najdete v článku o doplňku. No a můžete své kolejiště ovládat na své staré velké LCD TV. Samozřejmě že můžete použít i váš tablet nebo smartphone, či jiné zařízení na systému Android. Upozorním jen předem, že aplikace nejsou navrženy jako reléovky pro zkutečné automatické řízení kolejiště, ale slouží pro ovládání, tedy zábavu. Podle mého názoru, nejzajímavější je aplikace Z21 Mobile, kde můžete vyfotit své kolejiště a pak vkládat osazené komponenty (můžete je otáčet, zmenšovat tak aby vám to do fotky přesně sedlo)

Z21 na iPadu

Z21 Mobile a vložené komponenty

Dalším použitelným programem je DigiTrains, zde ukázka ovládání:

digitrains_loko

Tento program už umožňuje a sestavu cest, ale tuto funkcionalitu si musíte připlatit.

digitrains_cesty

Ještě by se našel program Engine Driver JMRI Throttle nebo RocRail andRoc. Bohužel tyto běh těchto programů, je třeba mít spuštěný server, ke kterému se připojují. Z tohoto důvodu jsem tyto nemohl otestovat.
RocRail bych si dovolil označit jako konkurenta k TranControlleru od www.freiwald.com, který je jako otevřený software zdarma. Jeho nastavení už ovšem vyžaduje značné znalosti fungování systémů DCC. K oběm programům se ještě vrátíme v sekci mini PC Windows.

Pokud si shrneme co nám TV Box přináší, jsou to tyto body:

  • Rozšíření klasické TV na multimediální centrum, které vám umožní přehrávat snad všechny multimediální soubory.
  • Použití i jako IPTV settopboxu
  • Možnost základního ovládání kolejiště na velké obrazovce s celkem efektním vzhledem
  • Jednoduchost ovládání a velké možnosti rozšíření
  • Malá cena startující už pod hranicí 1000Kč
  • Malá spotřeba ( obzvláště s porovnáním s klasickým počítačem nebo notebookem)


Na následující straně, se pokusím popsat možnosti na systému Windows, ale za použití miniPC místo klasických a proč to vlastně používat.

 

Strana 1 z 212

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________