Jaký mini počítač použít k řízení DCC kolejiště?

Strana článku  …  2/2
————————————————————————————————

MiniPC s Windows jsou ve své podstatě klasické počítače, ale osazené úsporným procesorem ve většině případů od Intelu z rodiny Atom. Místo klasického disku používají integrované obvody paměti eMMC. Jako obrazový výstup je použit klasický HDMI a pro rozšíření pak několik USB konektorů. Obrovskou výhodu těchto mini PC vidím především v minimalistické spotřebě a provedení, není problém umístit rovnou za TV které je použita místo monitoru. Jako operační systém je většinou použit Windows 10 v anglické mutaci, což nám vůbec nevadí, protože do systému stačí ručně doinstalovat podporu češtiny. Cena těchto počítačů se pohybuje od 100 dolarů. Seženete i levnější provedení, ale většinou obsahují starší verzi Windows 8.1.

Pokud budete hledat nějaký další model, hledejte v kategorii Mini PC nebo PC BOX s Windows.
Podobný box jsem měl bohužel možnost jen vyzkoušet na pár dní, ale i během té doby, jsem byl mile překvapen funkčností. Je jasné, že jako herní PC to nelze použít, ale pro běžnou práci a především surfování na internetu, je to mnohem zajímavější řešení, než Androidí TV boxy. Na provozování ovládání modelového kolejiště a jako mediacenter je to nadmíru použitelné.
Protože se jedná ve své podstatě o klasický systém Windows, nemáte zde žádné omezení na používání všech běžných programů, od asi nejznámějšího TrainControlleru od Freiwald Software až po serverové opensource projekty jako RocRail.

TrainController

TrainController

RocRail - opensource projekt

RocRail – rozhraní Rocview

U tohoto programu jsem pouze na úrovni načítání možností z webu tvůrců, ale i tak si dovolím tvrdit, že je to zajímavá alternativa.
Nejzajímavější je asi volba, kdy na mini PC (nebo jiném podporovaném PC s OS – Linux, Windows, macOS či Raspberry Pi) se nainstaluje serverová část a grafické UI Rocview. Centrála se propojí do USB. Od této chvíle máme použitelný systém pro řízení a pokud budeme chtít kolejiště ovládat na přenosných zařízeních, bude stačit PC se spojit s Wifi Routerem. Na přenosných zařízeních (smartphone, tabletu) se pak kolejiště ovládá za pomoci webového prohlížeče, více v popisu Rocweb.
Opět s úspěchem by se dal použít Android TV box propojený s větší TV, kde by následně pomocí rozhraní Rocweb mohlo být kolejiště ovládáno.

Rozhraní Rocweb

Rozhraní Rocweb

 

Dovolím si ještě závěrem upozornit na cenově zajímavé produkty, které se dají použít pro ovládání. Jde o technologii označenou Air Mouse, kdy pohybem ruky v prostoru ovládáte kurzor myši. Je jasné, že nedosáhnete takové přesnosti jako u klasické myši, ale nejste na druhou stranu omezeni prostorem.

Teto článek není koncipován jako přesný návod, ale jako popis zajímavých možností s využitím levných zařízení. Veškeré odkazy jsem uváděl na odzkoušený obchod v Čínské provenienci na stránce www.banggood.com.

Podobné produkty samozřejmě najdete i dalších e-shopech podobného obsahu.

Strana 2 z 212

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________