Vylepšení 3D tiskárny 101HERO – tiskárna s náklady do 160 dolarů

Protože při domácím kutění jsem měl občas potřebu vytvořit si nějaký držáček či kryt zařízení nebo nějakou drobnost na modelové kolejiště. Rozhodl jsem se v kampani podpořit výrobu levné DELTA 3D tiskárny. Za cenu 99 dolarů, jsem obdržel (prosinec 2016) takovou dětskou hračku s názvem 101 HERO, více najdete na stránce výrobce www.101hero.com. Nově je možné jí pořídit i na Banggood.com. Pro seznámení s 3D tiskem šlo v té době (objednáváno už v půlce roku 2016) o zajímavý produkt. Tiskárna dokonce hned po sestavení opravdu tiskla v ucházející kvalitě. Výrobce sice uvádí možnost tisku plasty typu nejen PLA, ale i ABS a HIPS, zde bych ale upozornil, že rozumný tisk je možný pouze s materiálem PLA.  

 

Po nějaké době jsem však začal řešit rychlost tisku, která byla kolem 10mm/s, kdo se kolem tisku pohybuje, hned vytuší, že jde opravdu o pomalý tisk. Kolem tiskárny se mezitím vytvořila celkem početná komunita, která řešila různé neduhy či závady. Následně se i několik uživatelů pokusilo tento rychlostní problém úspěšně řešit. Pěkný soupis úprav je pak na blogu 101superhero.blogspot.cz.

Jednalo se o vytištění redukce, která umožnila výměnu původních motorů za motory NEMA 17 nebo NEMA 14. Já volil sice větší, ale levnější provedení motoru NEMA 17. Následně jsem se rozhodl, vyměnit i tiskovou hlavu E3D-v6. Tyto komponenty a jejich klony lze dnes levně sehnat a tak jsem komponenty pořídil. K tiskové hlavě byl potřeba ještě extruder a 1 motor NEMA 17, aby byl výsledek kompletní. Jediné co jsem musel vytisknout byl držák nové hlavy. To jsem ale přenechat někomu, kdo mohl tisknout teplotně stálejším plastem než je PLA, abych časem nemusel řešit kroucení držáku v částech, kde je namáhán teplem od hlavy. Kdo ve svém okolí nemá kde vytisknout, může využít tohoto webu, kde je nabízen tisk někým z okolí – www.hubs.com

nema17motor 3D_hlava

Po provedení úprav se rychlost tisku dala nastavit na 50mm/s a přesun na až 90mm/s. Toto zrychlení bylo opravdu znatelné a to i se znatelným zlepšením tisku co do kvality, čemuž přispěla právě výměna tiskové hlavy. Dále následovalo přeložení a nahrazení firmware Marlin, to z důvodu přesné kalibrace delta chodu, který nebyl úplně stejný mezi středem a boky. Další výhodou bylo drobné rozšíření tiskové plochy. Zde potřebné konfigurační soubory a popis Github/drdelaney . Doporučuji ještě shlédnou video jak provádět kalibraci a popis parametrů z youtube.com uzivatele electronhacks (především kolem 27min).

V této době, kdy už z mého pohledu byl tisk dostatečně dokonalý, jsem začal mít jiný problém. Protože tiskárna má pouze plastové šasi, což vedlo pří rychlém tisku, který byl teď možný, k nestabilitě a různému posouvání vrstev. Také pokud se tiskárna někam přesouvala, bylo vždy potřeba provádět zdlouhavou kalibraci. Uvědomil jsem si, že je potřeba tiskárnu stabilizovat k nějaké pevné ploše. Pro první test, zda to bude fungovat, jsem pouze vypnul jednotlivé pylony vázacím drátem k podložce z lamina.

Prvotní fixace

Prvotní fixace

Test byl úspěšný a tak jsem se rozhodl k úpravě původních redukcí motorů NEMA (ty spíše problém zhoršovaly). Rozhodl jsem se je prodloužit, tak aby došlo k podepření pylonů na  stranách a zafixování k podložce z lamina. Následně jsem ještě dodal boční úchyty, které jsem pro šrouboval skrze pylon.

drzak_dlouhy drzak_dlouhy_bocnice
101hero_drzaky1 101hero_drzaky2

Tisk držáku je třeba provádět otočený o 45 stupňů mezi osou x a y , tak se vejde do tiskové oblasti tiskárny. Také je třeba tisknout podpěry.
Samotná montáž už pak znamená přišroubovat za pomoci vrutů adaptéry k základní desce. Na boku nasazené výztuhy se pro šroubují skrze pylon šroubem M3. Na zadní straně je příprava pro matku. Tu doporučuji nahřát a zatlačit do plastu, tím tam bude fixována a nebude při montáži vypadávat.

————————————————————————————————————————————————-
Soubory ke stažení:

101Hero_NEMA17_long
Titul : 101Hero_NEMA17_long
Název souboru : 101Hero_NEMA17_long.stl (10 MB)
101Hero_NEMA17_long_side
Titul : 101Hero_NEMA17_long_side
Název souboru : 101Hero_NEMA17_long_side.stl (188 kB)

————————————————————————————————————————————————-

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________