Náhrada lineárního stabilizátoru 7805, LM1117 nejen pro Arduino

Dnes jde spíše o upozornění na zajímavý produkt než o návod. Ten kdo si hraje například s Arduinem, záhy zjistí, že samotná deska se celkem dost ohřívá, pokud se používá externí zdroj místo napájení z USB. Na vině je lineární regulátor, který je v Arduinu osazen. Již dříve jsem na deskách měnil  tento regulátor za DC/DC měniče, které se vyznačují nesrovnatelnou účinností a tím minimální ztrátou do tepla. Především je to vhodné u projektů, kde potřebujete napájet zařízení napětím jiným než jen 5V. 

 

Rozhodl jsem se najít pokud možno malou destičku, která by měla pevně z výroby nastavenou hodnotu 5V, abych nemusel výstupní napětí nastavovat a pokud možno by byla vhodná i pro SMD montáž. Navštívil jsem tedy oblíbené čínské prodejce, kteří mají jak zajímavou cenu, tak i produkty. Můj výběr nakonec padl na destičku, která byla prodávána jako regulátor do RC modelů “Step Down Module BEC”. Právě pro tento účel má dostatečný vstupní rozsah 6.5 až 25V a především je zde kladen důraz na rozměr, který je pouhých 15mm * 8mm * 2.8mm a to i při maximálním zatížení 1A. Tedy je to odpovídající náhrada a oblíbený regulátor 7805.  Více asi napoví foto.

DCDC_pohled DCDC_velikost

Tento modul jsem nakoupil na mém oblíbeném obchodu Banggood.com, kde je prodáván pod označením “Micro DC-DC Converter Step Down Module BEC 6.5V~25.5V Input 1A Output Current for Multirotor“. Zajímavá je i cena, která je od tří kusů 37Kč (v době psaní článku) a poštovné jako vždy zdarma. Pokud by někdo chvátal a vadila mu delší doba dodání, může si připlatit a zvolit jiný typ přepravy.
Pro použití v návrhovém programu Eagle je na konci článku jednoduchá knihovna, kterou používám.

Zde je pak příklad použití v projektu s Arduino NANO, kde se modul vejde i mezi piny samotné desky.

DCDC_osaz

Moduly mohu opravdu jen doporučit a to nejen pro použití v Arduinu. Používání DC/DC měničů má výborné vlastnosti na spotřebu zařízení a především je největším přínosem odstranění teplotní zátěže. Jen pro úplnost, pokud budu zařízení napájet 12V a budu potřebovat 5V s odběrem 0.5A, musím 7V při proudu 0.5 přeměnit na teplo. P=U x I ,  P=7 x 0.5 výsledkem je P=3.5. Tedy na klasickém lineárním regulátoru vytváříte teplo výkonem 3.5W. A to je dost.  Protože na DC/DC regulátoru bude ztráta cca pouze 0.25W. Ale to byl jen příklad :-)

————————————————————————————————————————————————-
Soubory ke stažení:

Knihovna Eagle DCDC_banggood
Titul : Knihovna Eagle DCDC_banggood
Název souboru : DCDC_banggood.lbr (8 kB)

————————————————————————————————————————————————

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________