Převodník USB na sériový port nejen pro “Regulátor”

 
Původním záměrem byla stavba převodníku pouze jako součást “Regulátoru ohřívače vody (boileru) fotovoltaické elektrárně“. Ale pak jsem na regulátoru ponechal možnost osadit původní levné rozhraní RS-232 a vyrobit převodník jako samostatný universální modul na samostatném plošném spoji. Plošný spoj vznikl rovnou pro dvě velikosti pouzdra (SOIC a SSOP) ve kterých jsem sehnal vzorky obvodu MCP2200 od f. Microchip. 

Zapojení vychází z doporučeného zapojení a jsou vyvedeny pouze vývody RX, TX a výstupy pro LED diody, pro případ, že je bude potřeba umístit někam na viditelné místo, kde pak budou indikovat přenos dat. Převodník je možné napájet přímo z USB portu, kde je ochrana tvořena jedním PPTC prvkem a nebo při jeho vynechání přímo z konstrukce, ke které bude připojen. Ale toto řešení zbytečně spotřebovává energii i když není převodník používán.
Popis vývodů: +5V – napájení,  LT – LED TX, LR – LED RX, RX – vstup , TX – výstup, GND – společný pól.

 Microchip dodává utilitu, kterou je možné upravovat další nastavení obvodu, jako například zapnutí/vypnutí indikačních LED, způsob indikace LED, invertování UART rozhraní, změnu VID/PID a i stavy a chování výstupů, protože obvod není jen obyčejným UART převodníkem. Obvod je schopen řídit až 8 I/O pinů pomocí USB rozhraní jako HID. Ale o tom už spíše v datasheetu.

Kdo by případně měl zájem o zde uvedené PCB, mám pár kousků co zbylo k prodeji, stačí si je objednat v sekci “MM Bazárku“. Cena  40kč plus poštovné. Provedení opět s nepájivou maskou a potiskem popisu na obou stranách.

———————————————————————————————————————-

MCP2200 - datasheet
Titul : MCP2200 - datasheet
Název souboru : MCP2200.pdf (504 kB)
USB-UART - DPS osazovací plán v pdf
Titul : USB-UART - DPS osazovací plán v pdf
Název souboru : USB_UART.brd.pdf (17 kB)
USB-UART - DPS pro Eagle
Titul : USB-UART - DPS pro Eagle
Název souboru : USB_UART.brd (28 kB)
USB-UART - soupis součástek
Titul : USB-UART - soupis součástek
Název souboru : soupis.txt (457 B)

Configure Tool

 

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________