USB zásuvka

Pomocí tohoto zapojení si můžete ovládat připojená příslušenství počítče jako jsou repro, tiskárna, zesilovač atd. Funkce je stejná jako u master zásuvky. Po zapnutí počítače se zapojí příslušné zásuvky s periferiemi. Toto zařízení vám i šetří elektřinu, protože většina přístrojů po vypnutí stále spotřebovává malé množství elektřiny.  A to vše za za minimální cenu součástek.

Toto zapojení jsem navrhl proto, že jsem stále zapomínal vypnou některé zařízení připojené k počítači jako např. repro, tiskárna, monitor nebo repro 5.1 domácího kina. Napadlo mě nejdříve využít game port počítače a to proto, že jej obsahují skoro všechny PC. Problém byl, že tento port je u vetšiny uživatelů, jako já, obsazen nějakým joystikem a bylo by tedy potřeba udělat průchodný kabel. To by bylo cenově zase o něco dražší. Pak mě napadl USB port, kde je také přítomno napětí 5V 500mA. Tímto portem je vybavena většina PC a všechna nová. Také jsou v každém PC k použití alespoň dvě zázuvky USB. U některých desek je dnes k vidění i osm zásuvek a tak by neměla jedna zasuvka vužitá k tomuto účelu chybět.
     Zapojení je jednoduché, na přívodu je pojistka 100mA pro ochranu portu proti náhodnému zkratu. Následuje dioda D1 a D2 pro odstranění nechtěných napěťových špiček. Pak je zapojená cívka RELE s ovládacím napětím 5V. Je zde ještě zapojena LED dioda D3 a odpor R1 pro kontrolu činosti. Za kontakty RELE jsou zapojeny dva vypínače pro možnost ovladaní dvou nezávislých zásuvek. Tyto vypínače lze vynechat a tím zapojení a stavbu zjednodušit.

     NA STAVBU BUDETE POTŘEBOVAT TYTO KOMPONENTY:

1x prodlužovací kabel USB se zástrčkou USB A (vyjde to levněji než nákup samotného konektoru)
1x přívodní šňura 220V (délka zaleží jen na vás)
2x dvoj zásuvka 220V pro lištový rozvod * (jeden krát)
1x krabici pod zásuvku pro lištový rozvod *
1x krabici pod zásuvku s věněčkem a jedním víčkem pro lištový rozvod
2x vypínač *
součástky dle schématu 
      * pokud se rozhodnete pro stavbu jednoduší verze, nebudete potřebovat tyto označené součástky

    Všechny součástky se vejdou do krabičky pod víčko, místo věnečku. Pokud se rozhodnete pro stavbu dvou dvoj zásuvek, budete muset k sobě spojit krabičky třeba tavnou pájkou a do víčka upevnit oba vypínače.

MOŽNÉ PROBLÉMY:

    Může se stát, že budete vlasnit základní desku, na které nejde vypnout napájení USB portu ve vypnutem stavu počítače. Rešení je velice jednoduché, stačí mít další přídavnou záslepku s USB porty. Z konektoru pak vyndáte nebo odštípnete červený (+5V) a černý (GND) drát. Tyto dva dráty připájíme na kratší stranu konektorové kolí-
kové lámací liště (to jsou ty na které se nasazují zkratovací propojky – Jumper). Ten
pak zasunete stejnou barvou proti sobě do konektoru napájení pro mechaniky FDD 3,5″.
A je hotovo. 

    Tento postup se dá oplikovat i v případě , že na svém počítači nemáte žádné porty USB.

 

Pozor budete pracovat s nepezpečným napětím a tak se podle toho také chovejte!

Autor článku nenese odpovědnost za případné vzniklé škody!

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________