Blikač pro cyklisty

Autor: Web – Toto zapojení je vhodné pro cyklisty, kteří se obávají na našich silnicích o své zdraví. Blikač má za úkol varovat řidiče na ciklistu před jeho vozidlem, rychlím blikáním červených LED diod.

Obvod se skládá z AKO složeného z integrovaného obvodu U1 555CMOS se střídou 1:1 a tranzistoru Q1, kondenzátoru C3, odporu R4 a super svítivých diod LED D4 až D7. Po připojení napájení se rozkmitá U1 se vždy při kladném napětí uzavře Q1 a přes rezistor R4 se nabije C3. Po překlopení U1 na výstupu se Q1 otevře a C3 se vybije přes diody D4 až D7, které tím probliknou. Předpokladem správné funkce je zvolení super svítivých diod (např. L-HLMP-DH 31 nebo L-HLMP-DH 16 , které je možno zakoupit u obchodu GM ELECTRONIC ).

Zapojení pro svoji jednoduchost musí být funkční ihned napoprvé. Velikost plošného spoje je podle dvou tužkových článků, které celé zapojení napájejí.

 

3x

 Držák baterie vytvoříte sestavením těchto destiček podle níže uvedeného obrázku.

Poznámka: pokud se stane, že LED diody D4 až D7 po bliknutí úpně  nezhasnou je třeba zvětšit hodnotu odporu R4, řádově  se jedná o 100 Ohmů až 500 Ohmů (je třeba vyzkoušet).

——————————————————————————————-
 

Blikač - DPS pro program Eagle
Titul : Blikač - DPS pro program Eagle
Název souboru : blikac_brd.rar (6 kB)
Blikač - DPS ve formátu PDF
Titul : Blikač - DPS ve formátu PDF
Název souboru : blikac_pdf.rar (14 kB)
Blikač - Schéma pro program Eagle
Titul : Blikač - Schéma pro program Eagle
Název souboru : kolor2.sch (15 kB)

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________