Jak na ovládání DCC kolejiště tabletem za pomoci Arduina

 

Strana článku  …  2/3
————————————————————————————————

Další otázkou je, kde a jaký board či shield vlastně koupit. Co se týká samotného Arduino boardu, dají se na internetu sehnat dvě provedení desky UNO. Levnější varianta, kterou nedoporučuji pro začátečníky, je verze osazena pouze převodníkem USB na sériový port. Doporučuji spíše se poohlédnout po provedení s chipem ATmega16U2. Například možno koupit na banggood.com (tento obchod a board mám ověřený), což je obdoba asi známějšího www.dx.com.
U Ethernet shieldu je situace podobná, také jsou dvě nejpoužívanější provedení. Ty lze rozeznat spíše podle obrázku.

Ethernet shield Originál

Ethernet shield Originál

Ethernet shield KLON

Ethernet shield KLON

V tomto případě si ale lze poradit i s klonem a na navrženém plošném spoji je na to myšleno. Originální provedení lze koupit také na banggood.comNa stejném obchodě je možné zakoupit i zajímavý set, který obsahuje správnou verzi Arduina UNO a Ethernet shield klon.
Zde jsou přímé odkazy na další varianty ze stejného obchodu, které mohu doporučit: Arduino Uno nebo Arduino Mega2560 a nebo Arduino Ethernet shield Klon, či případně set Arduino Mega a Ethernet shield klon. Za boží je možné platit jak Pay-Palem tak i kartou a ceny jsou včetně poštovného do ČR.
Desky lze jinak pořídit i v místních obchodech, jen né za tak zajímavé ceny.

Nyní se zaměříme na úpravu ethernet shieldu klonu, čímž zaručíme správné fungování jako s originálním. “klon má problém se správným náběhem při prvním zapnutí, protože má vynechaný kontrolní resetovací obvod”. 

Úprava Ethernet shieldu klonu

Úprava Ethernet shieldu klonu

Propojka na desce shieldu

Propojka na desce shieldu

Úpravu provedete následovně. Poslední pin označený modrou šipkou je třeba odstřihnout, aby se nepropojovat se základní deskou. Krok druhý je odvrtání prokovu označeného červenou šipkou. Ideální je vrtáček o velikosti 0.9mm. Toto odvrtání je důležité, protože reset je vyveden i na ICSP konektor, kterým by se opět propojil pin “Reset”. Na desce shieldu LAN Z21, který si osadíte, pak ještě proletujete do vodivého stavu propojku JP3. Tím dojde k propojení pinu “A5″ Arduina na “Reset” pin ethernet shieldu. Toto propojení se pak stará o provedení resetu na pár sekund po startu programu. To zaručí už správné fungování ethernet shielu. Tento postup už mám po několikáté vyzkoušený u jiných zapojení a zdá se být nejefektivnějším a jednoduchým řešením.

xloaderCo se týká nahrávání programu do Arduina, vyzkoušel jsem dvě možnosti. První možností je klasická cesta, pomocí Arduino IDE a instalace knihovny XpressNet Client. Následného přeložení programu a nahrání do Arduina. Tento postup je spíše vhodný pro uživatele, kteří už s Arduinem nějaké zkušenosti mají.
Druhá možnost myslím si pro začátečníky jednoduší,  je nahrání už kompilovaného programu do Arduina napřímo. Stačí nainstalovat prostředí Arduino IDE (tím do systému nahrajeme ovladače pro detekci Arduina)  a stažením programu Xloader. Stažený program pouze stačí rozbalit do nějaké složky. Nyní připojíme Arduino a vyčkáme na dointalování ovladačů. Teprve pak spustíme program Xloader.exe , vybereme typ desky (volíme z variant Uno(ATmega328) nebo Mega(ATMEGA2560)“). Zvolíme COM port, ve většině případů to bude to větší číslo a posledním krokem je vybrání souboru HEX. Tyto kompilované programy najdete na konci článku. Uno pro verzi Arduino Uno a Mega pro verzi Arduino Mega. Klikneme na tlačítko “Upload” a vyčkáme na konec přenosu (do pár desítek sekund by měl být přenos dokončen). Doporučuji programovat Arduino vždy bez přidaných schieldů, tím se vyhnete možným překvapením.

Zapojení s Arduino MEGA

Zapojení s Arduino MEGA

Posledním pokynem pro stavbu, je popis možnosti použití Arduina Mega 2560. Tato deska je spíše vhodná pro ty, kteří si chtějí program upravovat, protože deska má více UART portů a tak umožní výpis do “Sériového monitoru”. Pro běžné používání to nebude však správná volba, především z důvodu ceny. Ale pro úplnost tuto možnost také uvedu.
Na obrázku je vidět vývojová deska, jak má dva piny vyvedeny na druhou stranu a pomocí kablíků zapojeny na piny označené (TX1 – pin 18 a RX1 – pin19). Tímto způsobem zapojení nám zůstanou nepropojené piny 0 a 1 mezi Arduinem a shieldem. S použitím software serial knihovny je možné na tomto portu pak poslouchat debug výstup z programu.

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________