Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na XpressNet

 

Strana článku  …  4/4 —     Nahrání programu TCO do Arduina
————————————————————————————————

I tato část  je velice jednoduchá. Vždyť samotné Arduino bylo navrženo pro studenty a není se čeho bát a nebo hledat nějaké obtížnosti. Ale zpět k naší práci. Arduino Mega máme připojené a nyní programovému rozhraní Arduino IDE musíme říci, jakou desku a kam jsme připojili.
Nejdříve tedy vybereme typ připojené desky, v našem případě tedy desku “Arduino/Genuino Mega or Mega 2560“. Použijeme následující položky v programu “Nástroje – Vývojová deska“.
viz obrázek s ukázkou (opět klikněte pro zvětšení)

ArdinoIDE.deska

Po výběru desky vybereme typ procesoru pro danou desku. V našem případě “ATmega2560 (Mega 2560)” pod položkou “Nástroje – Procesor:“. Ukázka na obrázku.

ArdinoIDE.mega

Zbývá už jen vybrat port, na kterém máme desku s Arduinem připojenou. To najdeme pod položkou “Nástroje – Port“. Bude to port s označením COM a nějaké číslo následovaný názvem připojené desky a v našem případě jde o desku Mega. Ukázka opět na obrázku.

ArdinoIDE.port

Rád bych ještě podotknul, že uvedený postup se týká plnohodnotné desky Arduino Mega a raději se snažte vyhnou výhodným nabídkám s deskou, kde je uvedeno osazení převodníku chipem CH340 a podobné. Originál má osazen ještě podpůrný procesor s označením ATmega16U2.

Připojení desky a nastavení rozhraní programu Arduino IDE už také máme za sebou a už jen stačí program nahrát. Na to nám slouží ikona kolečka se šipkou. Viz obrázek.

ArduinoIde.prekladKliknutím na tuto ikonu dojde k opětovnému překladu a následně pokud je vše v pořádku i k nahrání programu do desky Arduina. Opět to může chvilku trvat a samotný přenos je na desce indikován blikáním (svitem) LED s označením TX,RX.
Vše je hotovo a už jen stačí na Arduino Mega nasadit Arduino TCO shield.

Dovolil bych se ještě popsat druhou možnost, jak do Arduina nahrát už přeložený program pro TCO. To je vhodné v případě, že chcete pult TCO jen vyzkoušet se základním nastavením nebo nahrát mnou zaslaný soubor, který jste chtěli raději přeložit s mojí pomocí.
xloaderOpět je potřeba nainstalovat prostředí Arduino IDE pokud jste to už neudělali podle předchozího postupu (tím do systému nahrajeme ovladače pro detekci Arduina desky) a stáhnout program Xloader. Stažený program pouze stačí rozbalit do nějaké složky. Nyní připojíme Arduino desku a vyčkáme na instalaci ovladačů. Teprve pak spustíme program Xloader.exe , vybereme typ desky Mega(ATMEGA2560). Zvolíme COM port, ve většině případů to bude to větší číslo pokud bude na výběr a posledním krokem je vybrání souboru HEX. Tyto kompilované programy najdete na konci článku. Klikneme na tlačítko “Upload” a vyčkáme na konec přenosu (do pár desítek sekund by měl být přenos dokončen). Doporučuji programovat Arduino vždy bez přidaných schieldů, tím se vyhnete možným překvapením.

Na samotný závěr článku, bych ještě chtěl velice poděkovat za pomoc s funkcí “malloc”, která velice zjednodušila samotný kód programu. Moje poděkování tedy posílám webu www.arduino.cz, kde mi především pomohl autor Zbyšek Voda.

 

Přikládám odkaz, kde si můžete objednat výrobu DPS (vždy se jedná o 10ks) DirtyPCBs.com, výsledný produkt pak vidíte na obrázku.

ArduinoTCOpcb

Pro prvních pár zájemců mám připraveny zbylé DPS, stačí vyplnit formulář.

DPS TCO-Shield - cena 120Kč x ks

 60Kč - doporučená zásilka ( pojištěné proti ztrátě )
 30Kč - obyčejné psaní ( nepojištěné !! - neručím za ztrátu )
 jedná se pouze o dotaz

Vaše jméno: (vyžadováno)

Váš Email: (vyžadováno)

Vaše zpráva:

Ověření - prosím spočítejte příklad:  

————————————————————————————————————————————————-
Soubory ke stažení:

Knihovna RBD_Button-master
Titul : Knihovna RBD_Button-master
Název souboru : RBD_Button-master.zip (7 kB)
Knihovna RBD_Timer-master
Titul : Knihovna RBD_Timer-master
Název souboru : RBD_Timer-master.zip (6 kB)
TCO_pult. v0.21 - zdrojový kód
Titul : TCO_pult. v0.21 - zdrojový kód
Název souboru : TCO_pult.v0.21.ino (9 kB)
TCO_pult.v0.21.ino.mega - přeložený HEX
Titul : TCO_pult.v0.21.ino.mega - přeložený HEX
Název souboru : TCO_pult.v0.21.ino.mega_.hex (20 kB)
XLoader - hex uploader do Arduina
Titul : XLoader - hex uploader do Arduina
Název souboru : XLoader.rar (443 kB)
Knihovna - XpressNet Client
Titul : Knihovna - XpressNet Client
Název souboru : XpressNet.zip (94 kB)
TCO Arduino PCB v pdf
Titul : TCO Arduino PCB v pdf
Název souboru : TCO_ArduinoMega-final.pdf (249 kB)

————————————————————————————————————————————————-

Strana 4 z 41234

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________