Raspberry Pi – instalace správce stahování BitTorrent

Jak jsem psal v předešlém článku, na disku mi zbylo dostatečně velké místo, u kterého by byla škoda, nechat ho ležet ladem. Raspberry Pi je ideálním kouskem hardware právě pro takovéto účely. Především proto, že nemusíte nechávat běžet stolní PC s velkou spotřebou, ale vše zvládne výkonově nenáročný hardware. Požadavek byl, ovládat správce stahování přes webové rozhraní, aby byl umožněn vzdálený přístup z různých zařízení s různým OS.

 

Po prohledání dostupných balíčků jsem se rozhodoval mezi TorrentFlux a Transmission. Oba tyto klienty už jsem měl možnost poznat dříve a tak jsem se rozhodl pro instalaci TorrentFlux, který mi přijde více propracovaný. Sice ke svému provozu vyžaduje instalaci Mysql a webového serveru (podporuje Apache tak Lighttpd), ale tyto komponenty už máme z předešlého popisu nainstalovány. TorrentFlux je vlastně webovou nadstavbou příkazového klienta bittornádo který je napsán v Pythonu. V případě potřeby je i možnost doinstalování GUI rozhraní, to ale potřebovat nebudeme.
Zde je seznam základních vlastností:

Jediné co už tak neplatí, je zmíněné vyhledávání, protože projek už je staršího data, většina těchto vyhledávacích stránek už není v provozu nebo mají přepracované rozhraní. Ostatní funkce jsou ale opravdu propracované a plně funkční. 
Můžeme tedy přejít k instalaci, to už by nás nemělo zaskočit:

Instalace TorrentFlux
apt-get update
apt-get install torrentflux

Během instalace budete vyzváni k zadání hesla správce mysql databáze (to aby instalátor mohl vytvořit uživatele a tabulku), následovat bude dotaz na vytvoření hesla pro uživatele, pod kterým bude program přistupovat do databáze.
Při instalaci se stáhnout i potřebné další balíčky, jako Bittornado a další. Po instalaci by mělo byt potřeba v konfiguračním rozhraní webového serveru zadat následující údaje:

/etc/lighttpd/lighttpd.conf
alias.url += (“/torrentflux/” => “/usr/share/torrentflux/www/”)

Tento řádek přidejte například na konec konfigurace, jeho pořadí by na funkci nemělo mít vliv.  Nastavení zařídí, že kdykoliv se v URL adrese bude vyskytovat “/torrentflux/” , server zařídí přesměrování na stránky klienta. Nyní stačí už jen provést načtení nové konfigurace:

Restart nastavení serveru
service lighttpd force-reload

Je-li vše jak by mělo být a zadáte do prohlížeče url http://<vaše-IP>/torrentflux/, měla by vás přivítat úvodní obrazovka pro přihlášení za “admin”. Nezapomeňte si jako první změnit právě toto heslo. Další krok který je potřeba dokončit je v menu “Admin / Settings”  zadat cestu pro ukládání stahovaných dat. Výchozí cesta míří na SD kartu. Já si připojil zbytek disku, tak jak jsem avízoval v předchozím článku, do adresáře  ” /mnt “. Zde jsem vytvořil adresář s názvem ” torrentdata “. Adresář má mít plné práva, to zařídíte příkazem ” chmod 777 torrentdata “.

Torrentflux - nastavení adresáře

Po tomto posledním nastavení už je program připraven k funkci. Na obrázku vidíte hlavní stránku uživatele s přehledem torrentů.

Torrentflux - hlavní stránka

 

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________