Solární nabíječka akumulátorů do 2A

Pokud vlastníte nějaký fotovoltaický článek, může vás toto zapojení zaujmout. Výsledkem bude nabíječka akumulátorů s výstupním proudem až 2A. Srdcem zapojení je jediný obvod LT3652 od Linear Technology. Obvod se stará i o určení pracovního bodu MPP  panelu a lze jej použít pro většinu běžných akumulátorů. Změna proudu a napětí se provádí pouze změnou pasivních součástek. Vstupní napětí z panelu může být v rozsahu 5-40V a výstupní napětí až 14.4V

 

Souhrn parametrů obvodu LT3652:

  • Input Supply Voltage Regulation Loop for Peak Power Tracking in (MPPT) Solar Applications
  • Wide Input Voltage Range: 4.95V to 32V (40V Abs Max)
  • Programmable Charge Rate Up to 2A
  • User Selectable Termination: C/10 or On-Board Termination Timer
  • Resistor Programmable Float Voltage Up to 14.4V Accommodates Li-Ion/Polymer, LiFePO4, SLA,NiMH/NiCd Chemistries
  • No VIN Blocking Diode Required for Battery Voltages ≤ 4.2V
  • 1MHz Fixed Frequency

 K sestavení zapojení mě vedlo, že jsem byl obdarován FV panelem o výkonu 10Wp a jednoduchost zapojení s použitím obvodu LT3652. Ono co také jiného dělat s FV panelem než ho použít k nabíjení, je to asi nejrozumnější nápad. Jak už jsem zmiňoval, zapojení se skládá z obvodu LT3652 a pár pasivních součástek, ostatní je integrováno v obvodu.
Na vstupu je dioda DS1, jde o shott diodu o proudu do 2A. Odpory R1 a R2 tvoří můstek, kterým lze řídit napětí, při kterém obvod začíná pracovat. Diodu DS2 zvolte nejméně cca 2x větší, než jaký bude maximální nabíjecí proud.  Proud se určuje odporem R5. Maximální nabíjecí napětí se určuje pomocí dvojice odporů R3 a R4. Zde bych rád upozornil, že vypočtené hodnoty nezaokrouhlujte na běžně prodávané řady, ale pokuste se co nejblíže složit pomocí zapojení odporů do paralelního, sériového  nebo kombinací těchto zapojení. S výpočty součástek a skládáním hodnot vám pomůže přiložená tabulka v Exelu. Odpory pak můžete přímo na desce připájet třeba v sérii do véčka, tak by nebylo nutné je skládat mimo desku a připojovat pak pomocí kablíků.
Do této tabulky stačí vložit pouze maximální nabíjecí napětí 1 článku akumulátoru, počet článků a maximální nabíjecí proud.  Tabulka vám vypočítá odpory R3, R4, R5 a cívku L1. Pokud nabíjecí napětí přesáhne hodnotu 8,2V , je třeba přidat opačně do série k diodě D1 zenerovu diodu o napětí až 5V6. Pokud obvod budete chtít používat nejen jako nabíječku, ale i jako obvod nepřerušeného napájení, osadíte i diodu DS3, která v případě nedostatku napětí od FV panelu zajistí napájení z akumulátoru.

Zapojení také obsahuje ochranný tepelný prvek proti přehřátí akumulátorů NTC. Pokud tento prvek umístíte přímo na baterie, propojte na DPS propojkou. Tento vstup je vyveden na konektor JP2, spolu s vývody pro připojení akumulátoru, kde buď připojíte externí prvek NTC a nebo v případě umístění prvku na DPS, jen propojíte proti GND.
Součástky R6, C6 a C7 slouží jako zátěž v případě odpojení nabíjených článků. Pokud články budete mít připojeny trvale, můžete tyto součástky vynechat.
Celé zapojení vychází z doporučeného zapojení obvodu od výrobce a DPS z demo desky publikované na Element14.  Je dobré si uvědomit, že FV panel by měl být dostatečně dimenzovaný, tedy alespoň 2x větší výkon, než jaký od něj budete požadovat dodávat do nabíjených článků.

Pokud by jste měl někdo zájem o tento DPS, opět jich po výrobě pár zbylo (á 60Kč),
stačí se ozvat pomocí formuláře.
Případně mohu zajistit výrobu DPS, ale vždy jen v násobku 10ks.

 

DPS Solar Charger - cena 60Kč x ks

 55Kč - doporučená zásilka ( pojištěné proti ztrátě )
 25Kč - obyčejné psaní ( nepojištěné !! - neručím za ztrátu )
 mám pouze dotaz

Vaše jméno: (vyžadováno)

Váš Email: (vyžadováno)

Vaše zpráva:

Ověření - prosím spočítejte příklad:  

—————————————————————————————————————————————————
Soubory ke stažení:

LT3652 - datasheet
Titul : LT3652 - datasheet
Název souboru : LT3652.pdf (254 kB)
FV charger DPS - pro Eagle
Titul : FV charger DPS - pro Eagle
Název souboru : solar_charger.brd (28 kB)
FV Charger - tabulka pro výpočty
Titul : FV Charger - tabulka pro výpočty
Název souboru : SolarCharg_vypocet.xls (20 kB)

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________