Dekodér funkcí DCC (MOTOROLA)

Při procházení stránek o modelové železnici jsem narazil na německý portál DIGITAL-BAHN. Stránky jsou plné zajímavých návodů a zapojení, především mě zaujal dekodér funkcí s efektem napodobující start zářivkových světel vnitřního osvětlení vagónů. Video s efektem pak naleznete v článku, rozhodně to stojí za schlédnutí a myslím, že i za  vestavbu do osobních vozů.

Nové verze plošných spojů jsou popsány v článku “Profesionální DPS k dekodérům“,
další nový článek popisuje všechny dostupné efekty s videoukázkou
Dekodér funkcí – podrobný soupis programů a ovládání (videoukázky)
Zde popsané verze DPS jsou nově dostupné v sekci “MM Bazárku“,
nově také možnost naprogramování MCU.

Nastavování dekodéru s novou verzí programu najdete podrobně popsáno v článku:
Jak nastavit dekodér funkcí s novou verzí programu
Nově je také podporován PIC12F683 – doporučuji používat

Zapojení je opravdu jednoduché a není problém tak vytvořit jednostraný plošný spoj v domacích podmínkách. Oproti verzi uveřejněné na německém portálu, jsem udělal drobné úpravy na plošném spoji. Především jsem nahradil dva obvody ULN2003 za jeden ULN2803 z důvodů lepšído pájení (čím méně nožiček, tim méně práce). Další úpravou bylo přispůsobení desky miktrotlačítkům u nás prodávaným a poslední změnou je přidání možnosti osadit přímo na desku odpory pro světelné diody. Deska je jinak velice univerzální pro více různých dekodérů, např. tento , dekoder návěstidel, dekoder ovladaní výchybek… a to jen změnou programu mikrokontroleru. Další výhodou je, že všechny programy jsou jak pro system DCC tak Motorola. Seznam všech možností naveznete na tomto odkazu. Nádherně vypadající video neonového efektu v dvoupatrovém voze je k nahlednutí na YouTube.

 Takto vypadá již osazená deska. U obvodu ULN2803 jsou vidět připájeny odpory v poněkud nezvyklé poloze. Jsou pájeny nabok, je to pro případ změny, tímto spůsobem jdou lépe chytit pinzetou a odpájet. Plošky na koncích odporů po levé a pravé straně jsou pak připraveny pro připájení vodičů LED diod. Dva na horní staně jsou společný PLUS. Zapojení je tedy stejné jako u dekodérů lokomotiv a jejich funkčních výstupů A,B,C…. Deska je připravena hned na dvě náhradní tlačítka, která se liší rozměrem a cenou. Ja použil to menší B1725, lze ale použít i levnější, ale především na výšce větší tlačítko B1720A/SMD. Zátížení dekodéru je možné až na 0.8A v součtu výstupů a výstup samotný je možné zatížit proudem až 0.5A.

deska plošného spoje dekodéru NEONVýrobu plošného spoje jsem prováděl dle návodu na stránkách
.: DCC Koleje :. Předem upozorňuji, že je důležité sehnat opravdu ten popisovaný barevný papír. Mě se to povedlo až v malém krámečku se vším možným. Běžná papírnictví bohužel měli uplně stejný sortiment a ke smůle jiného výrobce, papír byl nepoužitelný a v teple tiskárny zhrudkatěl. Výsledek při použití postupu je vidět na druhém obrázku a mohu jen doporučit. Použil jsem cuprexitovou desku o síle 1mm a 0,5mm. Přišlo mi, že deska o standartních 1,5mm je zbytečně tlustá a i 0,5 a více mm může v některých případech být na obtíž. Bohužel je to jediná věc, kterou u www.gme.cz nekoupíte. Nalezl jsem ji např. na www.ges.cz

Asi jedinou problémovou věcí se ukázalo nahrání příslušného programu do PIC mikrokontroléru. Za prvé je potřeba programátoru s rozhraním ICSP, pro mě to problém nebyl, vlastnil jsem z důvodů vlastního vývoje vhodný komerční produkt. Problém je ale pouzdro SMD. Nejdříve jsem si vytvořil desku podoubnou jako v návodu na DIGITAL-BAHN. Bohužel ne vždy se dařilo tímto způsobem programovat, většinou některá nožička neměla dostatečný kontakt a programátor hlásil ruzné chyby. Rozhodl jsem se tedy pořídit takové specialní kleště od 3M, které dovolují uchycení na SMD pouzdro, které může být už i zapájeno na desce. U nás jsem tyto kleště našel v nabídce f. FARNELL. Pokud nemá někdo potřebné vybavení, může mi napsat na mail a nějak se snad už domluvíme borgm(zavináč)seznam.cz .

——————————————————————————–

Výchozí hodnota je nastavena na adresu lokomotivy 1, funkční klávesu F1 a mód číslo 1.

Programování:
1. Stiskni tlačítko na dekodéru, diody na výstupu budou blikat.
2. Na ovladači vyberte adresu a stiskněte funkční klavesu (v rozsahu F1 až F12). Diody začnou blikat rychleji, volba byla
přijata a dekodér čeká na povrzení, zopakujte tedy zadání na ovladači. Pokud byla obě zadání schodná, začnou diody
blikat opět pomalu.
3. Stiskněte tlačítko na dekodéru. Diody zhasnou a nová adresa je uložena.

Změna módu:
1. Vypněte dekodér (vě většině případů toto nebude možné, proto na ovladači zvolte “STOP”)
2. Stiskněte a držte tlačítko na dekodéru. Diody zablikaji. Počet bliknutí udává v jakém módu se dekoder nachazí.
3. Opakováním bodů 1 a 2 navolte požadovaný mód.

Typ módu:
1. NORMÁLNÍ – všechny 4 výstupy bodou simulovat rosvěcení zářivek.
2. POZIČNÍ SVĚTLA – výstup 1 a 2 bude sloužit pro poziční červená světla vozu. Svítí 1 nebo 2 podle směru jízdy.
Výstupy 2 a 3 simulují vnitřní osvětlení s efektem neonu.
3. NORMÁLNÍ BEZ NEONU – stejný jako mod 1, ale světla se rosvítí ihned bez efektu.
4. POZIČNÍ SVĚTLA, BEZ NEONU – stejný jako 2, ale vnitřní světla bez efektu.

Popis programování je pouze pro program s efektem neonu. Postup pro ostatní programy se liší podle funkcí a možností daného programu.

——————————————————————————–

DPS ve formátu PDF
Titul : DPS ve formátu PDF
Název souboru : dekoder_pdf.rar (81 kB)
DPS ve formátu pro Eagle
Titul : DPS ve formátu pro Eagle
Název souboru : weichzwei_B1725_uln2803.brd (22 kB)

Soubor s programem pro mikrokontrolér doporučuji stahnout přímo ze stránek autora programu, protože se často vylepšuje a ladí  – program pro NEON efekt, ostatní možné variace efektů jsou vypsány v horním menu zobrazené stránky.

  ks označení GME kód
IC1 1 PIC 12F629-I/SN 967-115
IC2 1 78L05 SMD 934-005
IC3 1 ULN 2803A SMD 930-010
G1 1 B250C1000SMD 924-009
D1 1 1N4148 SMD 917-001
F1 1 FSF01 SMD 971-019
C1 1 CK1206 100N/50V 905-114
C2 1 CTS 1M/35V B 907-033
C3 1 CK0805 47P/50V 906-081
R1 1 R1206 22K 900-224
R2 1 R1206 10K 900-179
R6,7,8,9   podle potřeby 900-xxx
SW1 1 P-B1725 630-143
P-B1720A/SMD 630-124

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________