Raspberry Pi – porovnání výkonu s miniPC Alix

V zaměstnání jsem narazil na mini PC Alix od firmy PC Engines GmbH. Ty jsou osazeny procesorem AMD Geode LX, což je nízkopříkonový CPU x86 a grafická karta s GPU. Napadlo mě tedy porovnat hrubý výkon použitého CPU s Raspberry Pi. Porovnání by mělo být adekvátní, protože i pro Alixe je dostupná upravená distribuce Debianu, stejně jako je tomu u Raspberry.

Test bude proveden pomocí programu Sysbench, linuxová distribuce u Raspberry je Raspbian, což je upravená distribuce Debianu Wheezy. Tato verze je optimalizovaná pro procesor ARM, kterým je osazen. Pro desku Alix jsem vybral upravenou distribuci Debianu Squeeze s názvem Voyage Linux. Tato verze je upravená přímo pro desky Alix a podobné. To by mělo zaručit co nejpodobnější podmínky pro test obou desek.

Před výsledkem testu zkusím popsat základní vlastnosti desek Alix. Je dostupných 7 základních variant, které se liší ve třech základních velikostech. Všechny jsou osazeny procesorem AMD Geode LX800 a ceny se pohybují těsně nad 2000Kč. Na stránce výrobce jsou dostupné i schémata pro jednotlivé desky a díky tomu jsem mohl provést úpravu na desce a procesor přetaktovat na model LX900, který běží na frekvenci 600MHz, to je o 100MHz více než v základním provedení. Dále jsou desky osazeny 1 až 3 porty LAN, které jsou sice VIA, ale na rozdíl od maliny, jsou připojeny pomocí PCI sběrnice a ne pomocí USB. To by mělo zaručit lepší výkon portů LAN, ale momentálně nemám možnost jak to ověřit. Pro další rozšíření periferii jsou připraveny 1 až 2 miniPCI  sloty a 2 až 4 porty USB. Jeden model pak obsahuje i klasický PCI slot a další model má PCIexpres slot a SIM. Všechny modely pak mají slot pro uložiště ve formě slotu pro CompactFlash kartu a některé modely pak standartní IDE 2,5″ rozhraní. Bohužel deska nemá vyvedeny žádné další GPIO jako je tomu u maliny, ale alespoň u některých modelů je dostupné rozhraní I2C. Na žádné desce vám alespoň nebude chybět seriový port, který je u všech modelů. Většina modelů ale nemá vyvedeno VGA rozhraní, u zbytku je pak vyvedeno pomocí D-SUB konektoru. U některých modelů můžete najít i HW RTC se záložní baterii. Výhodou je pak rozumější rozmístění konektorů, keté jsou jen vpředu a případně vzadu. To je dáno i větším rozměrem samotných desek. K dostání jsou i pěkně provedené jednoduché hliníkové skříňky. Poslední zajímavou vlastností kterou zmíním je napájení, které je možné realizovat jak DC jackem, tak i dostupné pasivní POE, oba vstupy v rozmezí 7 až 20v.
Desky nejsou žádnou novinkou a pokud není v aplikaci potřeba 3D výkon grafické karty a nebo HW podpora video kodeků, jsou myslím velkým konkurentem pro malinu. Pro lepší orientaci doporučuji nahlídnout na seznam desek s popisem periferii na těchto stránkách – http://www.pcengines.ch/alix.htm a http://www.alix-box.info.

Porovnání základních parametrů
  Raspberry PI Alix 2d13
CPU Broadcom BCM2835 (CPU, GPU, DSP, and SDRAM), 700MHz AMD Geode LX, 500MHz
RAM 256MB, single chip 256MB
GPU Broadcom VideoCore IV, single chip AMD Geode, single chip
Uložiště slot SD kart slot CompactFlash, volitelně IDE 2,5″
LAN 1x 10/100 Mb, USB 1 až 3x 10/100 Mb, PCI
Video HDMI, Composite RCA volitelně VGA D-SUB
Audio HDMI, jack 3,5mm volitelně jack 3,5mm
Napájení 5V – USB micro 7-20V , DC jack a POE
Rozhraní 17x GPIO RS232, volitelně I2C, LPC
USB 2x USB 2.0 2 až 4x USB 2.0 
Ostatní   volitelně HW RTC s bat.

Výsledky testu si můžete prohlédnout na následujících obrázcích:

Raspberry PI

Alix 2d13

Raspberry Pi @800MHz

Alix 2d13 @600MHz

Na výsledku testu je patrné, že pokud potřebuje hrubou sílu CPU, je pro vás Alix lepší volbou, protože jeho výkon je téměř dvojnásobný. Co do spotřeby je na tom Raspberry lépe se svojí spotřebou 3-4W oproti Alixu s 4-5W. Pro desky Alix už najdete i sestavené hotové distribuce, které z Alixe udělají VoIP ústřednu nebo přehrávač streamu.
Ještě bych chtěl pro zajímavost porovnat rychlost komunikace s diskem na USB v porovnání s interním IDE, ale musím počkat na převodník SATA na IDE 2,5″ od soudruhů z ČLR :-) Pak připojím SSD disk a provedu test.
V budoucnu přesunu stránky na Alixe, abych si mohl hrát s Raspberry, protože mé různé pokusy mají většinou neblahý vliv na dostupnost stránek.

 

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________