Články za rok: 2012
Dekodér funkcí – podrobný soupis programů a ovládání (videoukázky)
Protože od doby uveřejnění prvního návodu na stavbu “Dekodér funkcí DCC (MOTOROLA)” a “Dekodér funkcí MINI DCC (MOT.)” uplynulo hodně času a na stránce DigitalBahn.de se hodně pracovalo, rozhodl jsem se znovu popsat nové verze programů, pro tento dekodér. Nejen že se budu snažit popsat jak efekt či funkce vypadá, ale snažil jsem se to i natočit na video. Zrovna tak se pokusím popsat jak se u těchto programů učí příkazy pro ovládání, či …
Číst dále
Raspberry Pi – porovnání výkonu s miniPC Alix
V zaměstnání jsem narazil na mini PC Alix od firmy PC Engines GmbH. Ty jsou osazeny procesorem AMD Geode LX, což je nízkopříkonový CPU x86 a grafická karta s GPU. Napadlo mě tedy porovnat hrubý výkon použitého CPU s Raspberry Pi. Porovnání by mělo být adekvátní, protože i pro Alixe je dostupná upravená distribuce Debianu, stejně jako je tomu u Raspberry. Test bude proveden pomocí programu Sysbench, linuxová distribuce u Raspberry …
Číst dále
Raspberry Pi – odstranění zatuhnutí systému, update GPU
Při pokusech s Raspberry Pi jsem se poslední dobou dostal do stavu, kdy během větší zátěže sítě společně s CPU přestal reagovat a bylo nutné jej restartovat. Naštěstí v pár případech došlo k zápisu chybových hlášek do logovacího souboru. Bylo zajímavé, že test pro jednotlivé komponenty neodhalil žádný problém a ani nespůsobyl zátuh systému. Prováděl jsem stresové testy pro CPU, RAM, HDD. Z těchto poznatků jsem došel k závěru, že systém musí …
Číst dále
Raspberry Pi – instalace správce stahování BitTorrent
Jak jsem psal v předešlém článku, na disku mi zbylo dostatečně velké místo, u kterého by byla škoda, nechat ho ležet ladem. Raspberry Pi je ideálním kouskem hardware právě pro takovéto účely. Především proto, že nemusíte nechávat běžet stolní PC s velkou spotřebou, ale vše zvládne výkonově nenáročný hardware. Požadavek byl, ovládat správce stahování přes webové rozhraní, aby byl umožněn vzdálený přístup z různých zařízení s různým OS. Po prohledání …
Číst dále
Raspberry Pi – první zkušenosti – webserver a výkon – díl 3
V sérii článků bych se pokusil popsat instalaci webového serveru, jeho přenos na externí médium a především důvod přenosu. Obsahem článků bude i návod na změnu taktu CPU, GPU a RAM. Dále se budu snažit popsat, jak bylo prováděno měření výkonu připojených uložišť. Na závěr článku opět přidám pár zajímavých linků, které jsem používal pro čerpání rad. V minulém díle jsme se podívali na rychlost systému a file systému. Na …
Číst dále
Raspberry Pi – první zkušenosti – webserver a výkon – díl 2
V sérii článků bych se pokusil popsat instalaci webového serveru, jeho přenos na externí médium a především důvod přenosu. Obsahem článků bude i návod na změnu taktu CPU, GPU a RAM. Dále se budu snažit popsat, jak bylo prováděno měření výkonu připojených uložišť. Na závěr článku opět přidám pár zajímavých linků, které jsem používal pro čerpání rad. Pokud jste na malině podle návodu vyzkoušeli nainstalovat webové aplikace jako WordPress či jiné …
Číst dále
Raspberry Pi – první zkušenosti – webserver a výkon – díl 1
V sérii článků bych se pokusil popsat instalaci webového serveru, jeho přenos na externí médium a především důvod přenosu. Obsahem článků bude i návod na změnu taktu CPU, GPU a RAM. Dále se budu snažit popsat, jak bylo prováděno měření výkonu připojených uložišť. Na závěr článku opět přidám pár zajímavých linků, které jsem používal pro čerpání rad. Dnes se vracím k prvotnímu nápadu, použít Raspberry Pi k tvorbě webového serveru, postupoval …
Číst dále
Raspberry Pi – první zkušenosti – výběr a instalace OS
Před nějakou dobou jsem se stal vlastníkem dlouho očekávaného Raspberry Pi varianty B. Mohu se tedy považovat za šťastlivce, na kterého se dostalo z prvních dodávek tohoto malého počítače. V článku bych se chtěl podělit o mé první dojmy s instalací OS a balíčků. Také zde popíši několik doplňků, které jsem pořídil pro snadnější práci. Důležité je si uvědomit, že už se jedná o postarší konstrukci s ARM6 a pouze …
Číst dále
Pomůcka – zkušební signál PWM
Jedná se o schéma přípravku, který vám bude generovat PWM signál v rozsahu 0 až 100% v 16 krocích, pokud počítám i nulu. Krok se volí pomocí čtyř propojek v BCD kódu. Základ tvoří PIC16F1824. Jde o jednoduché zapojení a k jeho tvorbě mě vedla potřeba generovat PWM a mít jistotu jaký signál mám na výstupu. Použít ho lze i například jako řízení jasu zde publikovaných LED Driverů. Podobné zařízení …
Číst dále
Digitální USB osciloskop, voltmetr a log. analyzátor
Na stránce SVĚT ELEKTRO jsem našel schéma USB Logického analyzátoru eLogic s obvodem od f. Cypress – CY7C68013A. S tímto obvodem svého času vyšlo několik návodů v různých modifikacích a úpravách. Tento ale dokáže navíc plnit i funkci osciloskopu a voltmetru a dalších měřičů. Jde o napodobeninu výrobku ze stránek USBee.com v provedení AX Pro. Výroba podle návodu na stránkách jistě nezaskočí už mírně pokročilého konstruktéra. Cena součástek přitom je velice příznivá. Parametry výrobku jsou …
Číst dále